Vi är en rikstäckande leverantör av brandskydd och SBA-lösningar.

Vi har Säljare och SBA-tekniker över hela Sverige.

Vi har vårt huvudkontor och lager beläget på Flygfältsgatan 15 i Skarpnäck.

Tveka inte att kontakta oss om du har några frågor.

Huvudkontor

Växel: 08-5066 8000 alt. 020-932 960

Mejl: hk@haldotesch.se

Besöksadress: Flygfältsgatan 15, 128 30 Skarpnäck

Postadress: Box 2030, 128 21 Skarpnäck

Lager

Telefon: 08-5066 8080

Öppettider: Mån-Tors 07:00-16:00 Fre 07:00-15:00

Lunchstängt 11:00-12:00

Faktureringsuppgifter

Org.nummer: 556084-6544

Bankgiro: 568-9161

Pdf-fakturering: faktura@haldotesch.se


Företagsäljare – Utbildare – Dokumentation

Stefan Dannefalk
Chef Företagsäljare – Släcksystemtekniker

073-852 18 65
stefan.dannefalk@haldotesch.se

Lennarth Sundberg
Key account manager – Utbildare

073-852 18 32
lennarth.sundberg@haldotesch.se

Martin Persson
Försäljning Region väst/syd – Utbildare

070-602 54 36
martin.persson@haldotesch.se

Marvin Segerblom
Försäljning Stockholm – Mälardalen

073-852 17 27
marvin.segerblom@haldotesch.se

Patrik Netteus
Dokumentation – Utbildare

070-597 50 18
patrik.netteus@haldotesch.se

Raymond Vilmar
Försäljning inriktning BRF

076-879 08 95
raymond.vilmar@haldotesch.se

Rickie Hampshire
Försäljning Södra Norrland

073-072 52 60
rickie.hampshire@haldotesch.se

Örjan Olofsson 
Försäljning Norrland – Utbildare

070-572 28 25
orjan.olofsson@haldotesch.se


Avtalsfrågor/Marknad

Hans Lundqvist 
Försäljningschef

070-327 70 57
hans.lundqvist@haldotesch.se

Eleonor Nilsson
VD-assistent, Marknadskommunikatör, Utbildningskoordinator

070-149 45 22
eleonor@haldotesch.se


SBA-tekniker

Robert Mattsson 
Service Manager

070-794 36 33
robert.mattsson@haldotesch.se

Camilla Strandfeldt 
Servicekoordinator

076-893 79 50
camilla@haldotesch.se

Sverige – Syd/Väst

Anders Dahlin
SBA-tekniker Västra Götalands län, Göteborg

070-675 16 65
anders.dahlin@haldotesch.se

Jim Dahlqvist
SBA-tekniker Småland

070-237 54 06
jim.dahlqvist@haldotesch.se

Christer Norberg
SBA-tekniker Skåne

070-992 72 02
christer.norberg@haldotesch.se

Lucas Emgård
SBA-tekniker Småland

070-677 31 13 lucas.emgard@haldotesch.se

Robert Warnesjö
SBA-tekniker Västra Götalands län

073-757 68 63
robert.warnesjo@haldotesch.se

Stockholm/Gotland

Conny Lindquist
SBA-tekniker och Utrymningsprojektör Stockholm och Gotland

073-338 00 58
conny.lindquist@haldotesch.se

Daniel Karlsson
SBA-tekniker Stockholm, rökluckor

070-602 54 37
daniel@haldotesch.se

Erik Ljungberg
SBA-tekniker och Utrymningsprojektör Stockholm

070-835 29 24
erik.ljungberg@haldotesch.se

Göran Stålhem
SBA-tekniker Stockholm och Gotland

070-835 37 48
goran.stalhem@haldotesch.se

Joakim Sjögren
SBA-tekniker och Utrymningsprojektör Stockholm

073-078 07 40
joakim.sjogren@haldotesch.se

Kai Mankesjö
SBA-tekniker och Utrymningsprojektör Stockholm

070-321 39 88
kai.mankesjo@haldotesch.se

Tobias Johansson
SBA-tekniker Stockholm

073-338 06 81
tobias.johansson@haldotesch.se

Sverige – Mellan

Jan Hellstén
SBA-tekniker Södermanlands län

073-078 04 77
jan.hellsten@haldotesch.se

Kay Dufström
SBA-tekniker Värmlands län

070-688 51 68
kay.dufstrom@haldotesch.se

Tommy Hedberg
SBA-tekniker och Utrymningsprojektör Gävleborgs län, Dalarna och Hälsingland

072-221 43 90
tommy.hedberg@haldotesch.se

Sverige – Norr

Alex Touray
SBA-tekniker Norrlands län

076-116 39 53
alex.touray@haldotesch.se

Elias Ekenbro
SBA-tekniker Västerbottens län

076-105 57 44
elias.ekenbro@haldotesch.se

Mikael Wernekrans
SBA-tekniker Västernorrlands län

070-559 22 18
mikael.wernekrans@haldotesch.se

Reine Stadin
SBA-tekniker Västernorrlands län

070-258 85 42
reine.stadin@haldotesch.se


Brandlarm, Släckanläggning Ansulex-system

Claes Fridenholst
Produktchef/Projektledare

072-853 18 06
claes.fridenholst@haldotesch.se

Christian Järvinen 
Tekniker släckanläggningar

070-375 70 25
christian.jarvinen@haldotesch.se

Mats Fredriksson 
Tekniker släckanläggningar

070-201 95 19
mats.fredriksson@haldotesch.se


Ekonomi, VD och Lager

P.O. Swedérus
VD

070-593 29 60
p.o@haldotesch.se

Pär Hedlund
Ekonomichef

070-441 41 42
ekonomi@haldotesch.se

Catrin Dannerbauer
Fakturering

070-375 70 35
catrin.dannerbauer@haldotesch.se

Olivia Lindstrand
Ekonomiadministratör

070-544 03 05
olivia.lindstrand@haldotesch.se

Anders Petrelius
Lager

070-576 96 82
anders.petrelius@haldotesch.se


Privat- och konsumentsäljare

Kjell Carlsson
Chef Konsument- och Småföretagsavdelningen

070-364 79 91
kjell.carlsson@haldotesch.se

Jan Olsson
Säljare Särö

070-817 83 00

Lars Zakrisson
Säljare Skutskär

070-517 29 70

Kent Pettersson
Säljare Kalmar

073-825 88 55

Michael Wikström
Säljare Krylbo

070-550 37 60
michael.wikstrom@haldotesch.se

Stefan Svensson
Säljare Västervik

070-515 29 91

Torsten Caringe
Säljare Stockholm

076-808 10 91
torsten.caringe@haldotesch.se


Företagsledning

P.O. Swedérus
VD
Telefonnr. 070-593 29 60
E-post p.o@haldotesch.se

Pär Hedlund
Ekonomichef

070-441 41 42
ekonomi@haldotesch.se

Hans Lundqvist 
Försäljningschef

070-327 70 57
hans.lundqvist@haldotesch.se

Stefan Dannefalk
Chef företagssäljare/Släcksystemtekniker

073-852 18 65
stefan.dannefalk@haldotesch.se

Robert Mattsson 
Service Manager

070-794 36 33
robert.mattsson@haldotesch.se

Kjell Carlsson
Chef Konsument- och Småföretagsavdelningen

070-364 79 91
kjell.carlsson@haldotesch.se